לפגישת ייעוץ חייגו: 03-7515566

צוואות וירושות

תמונה של צוואות וירושות

זכותו של אדם לעשות כרצונו ברכושו ובהונו, היא זכות בסיסית אשר מתקיימת לא רק בעודו בחייו, כי אם גם לאחר מותו. אלא שבעוד שבחייו, יכול האדם להביע ולעמוד מאחורי הרצונות הללו, בעת מותו, ללא הסדרת צוואה ברורה ולעתים גם בעת קיום צוואה כזאת, רצונו עשוי להיות נתון לפרשנות על ידי בעלי אינטרסים ורצונות משלהם.

החוק מספק התייחסות ברורה באמצעות חוק הירושה, אשר עוסק בצוואות, עיזבונות וירושות, ומנסה לדייק ולספק מענה לסיטואציות שונות הנוגעות לחלוקת העיזבון לאחר פטירת המנוח.

החוק מכיר ברצונו של אדם כראשון במעלה ועל כן נותן מקום לקיום הצוואה במידה ונכתבה כזאת, ואת חשיבות הזכות מכורח קשרי משפחה, תוך הגדרת סדר עדיפות היורשים בהתאם למעמד המשפחתי. צוואות וירושות המדריך השלם אינו בא להשיג על לשון החוק, כי אם לסייע, לפרש ולספק מענה במקרים בהם מורכבות הסיטואציה אינה זוכה למענה על ידי המחוקק.

צוואות וירושות 

הדרך הטובה ביותר למנוע סכסוכי ירושה היא הצהרה רשמית על רצונו של אדם, בעודו בחייו, הנוגעת לחלוקת עיזבונו לאחר מותו. ככל שהצוואה תוכר כחזקה יותר ומשקפת באופן ברור את רצון הנפטר, כל יפחתו הסיכויים להלין עליה ולפתוח מערכה משפטית בגינה.

סוגי צוואות:

צוואות בעל פה- הקראה בעל פה של רצון בעל העיזבון, אל מול שני עדים המוכנים לחתום ולהעיד אודות רצונו, כאשר זה מצוי בסיכון חיים/על ערש דווי. צוואה חלשה מבחינה חוקית הניתנת להשגה בקלות, אולם ללא הגשת השגות תתקבל על ידי בית המשפט.

צוואות וירושות – צוואה בכתב יד- הדרך הקלה והפשוטה לכתיבת צוואה היא כתיבת הצוואה על ידי המוריש, בעודו בחייו, בכתב ידו, תוך פירוט מלא ככל הניתן של עיזבונו ואופן החלוקה כפי שהוא מוצא לנכון. על צוואה כזאת יש לחתום ולציין את התאריך בו נכתבה, כאשר זו תהווה מסמך חוקי וקביל לכל דבר. אלא שצוואה כזאת הנכתבת בידי אדם שאינו מכיר את המורכבויות והסיכונים, עשויה להיות בטלה בקלות כאשר מי מן היורשים או מי שרואה עצמו יורש ולא הוגדר ככזה, ישיגו עליה לאחר מות המנוח.

צוואה בפני עדים ובליווי עורך דין- כתיבת צוואה אשר בוצעה בליווי עורך דין ונחתמה בפני עדים, תהווה אסמכתא חזקה יותר, הן בשל הליווי המקצועי שיביא לכיסוי נרחב של אפשרויות והן בשל נוכחותם של עדים שיוכלו במקרה הצורך לחזק את רצון הנפטר.

צוואה בפני רשות- צוואה ייחודית המתקיימת בעל פה או בכתב, אל מול רשם בית משפט או שופט, נכתבת ונערכת על ידי אותו גורם ומוגשת לאישור בית המשפט. צוואות מסוג זה ידועות כצוואות של הרגע האחרון, שנערכות לעתים כאשר בעל העיזבון מצוי על ערש דווי, במטרה להבטיח את קיום רצונו.

צוואות וירושות מדריך

איש אינו יודע מה צופן העתיד ומתי הוא צפוי לסיים את חייו. מומלץ לבצע כתיבה ועריכה של צוואה ללא המתנה לסיטואציות מצערות ומפתיעות.

לאחר כתיבה, עריכה והפקדה של צוואה כזאת, מומלץ להוציא, לבחון ולעדכן על פי צורך, תוך התאמה למצב משפחתי, שינויים בהיקף הנכסים, יחסים אישיים ועוד.

במידה ולא נחתמה צוואה ונדרשת חלוקת ירושה בין אחים ו/או בין דורשים אחרים, מומלץ להתלוות בעורך דין מומחה בתחום.

עוד כתבות בנושא:

גליה גרימברג מגשרת מומלצת >>

חשיבות הצוואה במשפחות צעירות

נהוג לשייך את הצורך בהותרת צוואה לאנשים מבוגרים, חולים ו/או בעלי הון משמעותי. אלא שמבחן המציאות הוכיח לא אחת כי החיים ואף המוות אינם עניין צפוי, תאונות ואסונות עשויים להתרחש גם לאנשים צעירים, ואי הפקדת צוואה המביאה המשקפת את רצון המנוח בנושאים שונים, מותירה את ההחלטה לחוקי הירושה שרירותיים.

להתייעצות עם עורך דין צוואות לחצו כאן>>

זוגות צעירים והורים לילדים מניחים כי במידה ויקרה דבר מה למי מבני הזוג, בן/בת הזוג הנוסף יוותר לדאוג לילדים ויהיה אחראי על ההון המשותף. במבחן המציאות סיטואציות שונות עשויות להקשות ולעוות את הרצון הטבעי, דוגמת מחצית מן הרכוש המשותף מצוי בחזקת הילדים, מה שמקשה על ההורה המטפל בקבלת החלטות (דוגמת מכירת נכס מגורים, שימוש בהון לטובת הילדים), או לחילופין זוגיות חדשה המשפיעה על קבלת ההחלטות ופוגעת בזכויות הילדים.

לסיכום המאמר צוואות וירושות

פרמטר נוסף שחשוב לציין בצוואה כאשר מדובר בהורים לקטינים, הוא מצב בו שני ההורים איבדו את חייהם בטרם עת, וכיצד הם רואים את עתיד הילדים, מקום מגוריהם והאפוטרופסות המקובלת עליהם. חשוב לזכור כי ילד אינו חפץ אשר מועבר בירושה, אולם במידה וההורים פירטו בצוואתם את רצונם, דוגמת מעבר הילד לחיות עם בן משפחה שיהיה לאפוטרופוס רשמי, רצונם יהווה חזקה לא מבוטלת בקבלת ההחלטות.

גם בעבור זוגות צעירים ללא ילדים קיימת חשיבות לכתיבה ולהפקדת צוואה, תוך הבאה בחשבון של הון אישי שהביא כל אחד מבני הזוג, רצון לדאוג ולהותיר דבר לאחים או להורים- בהיעדר צאצאים, אפשרויות שהחוק אינו רואה ומכיר ללא צוואה המפרטת זאת.

הרתיעה הקיימת מעיסוק בצוואות בקרב אנשים בריאים וצעירים מובנת, אולם חשוב לזכור כי מדובר בכלי אשר בכוחו למנוע סכסוכים ומאבקים יקרים ומכוערים בתוך המשפחה, ולשמר את רצון המוריש בסיטואציות מורכבות.

 

*האמור אינו מהווה ייעוץ משפטי ונועד לשמש כמאמר דעה, מידע כללי ושירות לציבור.  

שתפו עמוד זה
מעוניינים במידע נוסף על תרגום נוטריוני? צרו עמנו קשר
תחומי ההתמחות שלנו
לתאום פגישה חייגו: