לפגישת ייעוץ חייגו: 03-7515566

ליווי עסקאות נדל"ן

תמונה של ליווי עסקאות נדל

ליווי עסקאות נדל"ן ע"פ החוק החל במדינת ישראל כל עיסקה ביחס לזכויות בקרקע והצמוד לה – מצריכה רישום. עיסקאות מסוג זה מוכרות כשם עסקאות נדל"ן – "נכסי דלא ניידי" – מונח שלקוח מהשפה הארמית וכוונתו לנכסים שלא ניתן להזיז אותם.

בשנת 1969 חוקק בישראל חוק המקרקעין המהווה את הבסיס לכל דיני המקרקעין במשפט הישראלי. עיקר החוקים מתייחסים לשאלות ביחס לזכויות בקרקע והצמוד לה – הכוונה לבנוי ולנטוע בקרקע. ואולם, חוקים אלו מסדירים גם את כל הסוגיות הנלוות והקשורות לשימושים הנעשים במקרקעין ואופן המיסוי של המקרקעין ו/או העיסקאות השונות הנעשות לגביו.

זכויות במקרקעין ו/או עסקאות בזכויות אינן רק של מכירה ורכישה. מוכרת יותר היא זכות השכירות ואולם, חקיקת המקרקעין מסדירה את כלל הזכויות לרבות אך לא רק את הזכות למשכן את המקרקעין, דמי מפתח, הפקעה, חכירה (שהיא שכירות לתקופה העולה על 5 שנים), זכות שימוש ועוד.

ליווי עסקאות נדל"ן – חובת הרישום

ע"פ רוב כל עיסקה הנוגעת לזכויות במקרקעין מחייבת רישום. לא כל המקרקעין רשומים ומוסדרים בלשכות רישום המקרקעין ("טאבו"), בישראל קיימות קרקעות רבות אשר עודן רשומות במינהל מקרקעי ישראל. סוג נוסף של רישום הינו רישום בחברה משכנת.

זאת ועוד, ע"פ דין – מרבית העסקאות במקרקעין חייבות אף בדיווח לרשויות המס במדינת ישראל. לא כל עיסקה תהיה חייבת בתשלום מס, ולחילופין, בחלק מהמקרים החייבים בתשלום יינתן פטור לנישום – ואולם, במרבית המקרים קיימת חובת דיווח.

עריכת עיסקת מקרקעין מלווה בדרך כלל בעלויות כבדות, החל ממחיר העיסקה ודרך העלויות הנילוות של תיווך, השבחת הנכס (שיפוצים למשל), עלויות מעבר, עלויות מימון ועוד. חשוב לזכור שעל אף ריבוי ההוצאות – חסכון בעלות העורך דין – בין אם בהימנעות מלקיחת ייעוץ וליווי משפטי לעריכת ההסכם וליווי העיסקה כולה ובין אם באמצעות שכירת שירותי עוה"ד הזול ביותר- עלולה לעלות בסופו של דבר הרבה יותר מההוצאות האחרות.

חשיבות הליווי המשפטי בעסקאות נדל"ן

ליווי עסקאות נדל"ן מה זה אומר? מתן ייעוץ נכון וליווי משפטי החל מתחילת עריכת טיוטת ההסכם ועד השלמת העיסקה ורישום הזכויות הינו מרכיב חיוני ומרכזי בעיסקה.

העדר דיווח על העיסקה לרשויות המס עלול לגרום לקנסות וחיוב בריביות על סכומי המס המקוריים.

העדר טיפול נכון ברישום הזכויות עלול לגרום נזקים כבדים בעתיד ו/או למנוע אישור מימון עתידי בגין הזכויות בנכס.

לסיכום המאמר ליווי עסקאות נדל"ן

משרדנו הינו בעל נסיון רב שנים בליווי עיסקאות נדל"ן מכל הסוגים. הטיפול כולל ליווי של העיסקה משלב הכנת הטיוטות הראשונות ועד לחתימת ההסכם, דיווחו לרשויות ורישום הזכויות ע"פ דין.

הניסיון המקצועי של משרדנו בתחומים המשיקים לתחום המקרקעין – תכנון ובניה, ארנונה והיטלים מסייע בידי יזמים וקבלנים אשר מבצעים העיסקאות לצורך השבחת מקרקעין ובנייה.

שתפו עמוד זה
מעוניינים במידע נוסף? צרו קשר צרו עמנו קשר
לתאום פגישה חייגו: