לפגישת ייעוץ חייגו: 03-7515566
מס רכישה

עורכת הדין גליה גרימברג מלווה במקצועיות עסקאות נדל"ן, לרבות רכישה של דירות מגורים ואחרות, ובקיאה בנבכי החוק וחובות המיסוי, ומסייעת ללקוחותיה במקצועיות רבה למצות את זכויותיהם כחוק, ולהפחית ככל הניתן בדרכים חוקיות וכשרות בלבד את חבות המיסוי שעלותו עשוי להגיע לכדי עשרות ומאות אלפי שקלים.

במשרד בוטיק המעניק יחס אישי וליווי מקצועי ללא פשרות ניתן להיוועץ ולהתקדם בעזרת עו"ד גליה גרימברג, עד להשלמת העסקה בבטחה ובאחריות.

בניגוד למיסים שונים, המוטלים על רווחים שגוזר אזרח מיגיעה אישית, ממסחר או בדרכים נוספות (רווחי שוק ההון, ירושות ומתנות), מס רכישה אינו בא למסות רווחיות כי אם משמש כמנגנון שליטה והשפעה של הממשל על שוק הנכסים בישראל. מסיבה זו משולם המס עם רכישת הנכס ולא עם מכירתו, כנהוג בשווקים אחרים.

ככלל, מס הרכישה מוטל על הרוכש דירה, בית או נכס נדל"ן אחר. יחד עם זאת, החוק מיועד לשלו בשוק הנדל"ן ובהיצע הדירות הקיים בשוק, ומניח לאזרח לרכוש דירת מגורים יחידה ללא מיסוי (תוך קביעת מחיר מקסימלי לעלות הדירה לצורך קבלת הפטור).

מהי דירת מגורים?

על פי חוק מס רכישה, דירת מגורים מוגדרת כדירה אשר בנייתה הושלמה והיא מתאימה וראויה למגורי אדם.

עולה השאלה מהו המס המוטל על רוכשי דירה מקבלן, כאשר העסקה בוצעה בטרם השלים הקבלן את מלאכת הבניה. התשובה טמונה בחוזה אל מול הקבלן, כאשר הצגת חוזה רכישה בו הקבלן מחויב לסיים את מלאכת הבניה ולמסור את הדירה לרוכש בתאריך מוגדר תיחשב כדירת מגורים המזכה את הרוכש בפטור דיווח מס רכישה, על פי פרמטרים נוספים בניהם כמות נכסים של הרוכש ועלות הנכס.

גם דירת מגורים שנמכרה במצב לקוי ואינה ראויה למגורים בשלב הרכישה, תזכה להתייחסות דומה תוך הצגת חוזה בה מתחייב הקבלן לתקן את הליקויים.

האם רכישה של דירת מגורים שנייה לצורך שיפור הדיור מחייבת במס רכישה?

ככלל, משפרי דיור אינם נדרשים לתשלום מס רכישה, וזאת על פי דרגות וערך הנכס. לא אחת נוצר מצב בו אדם רכש דירת מגורים שניה לצורך שיפור תנאי הדיור, וזאת בטרם מכר את דירתו הראשונה, ובמטרה לעשות כן תוך זמן קצוב. החוק מתיר שמונה עשר חודשי חפיפה תוך אחזקה בשתי הדירות ללא הטלת חבות מס רכישה על הרוכש.

מקרה דומה הזוכה להתייחסות זהה הוא רכישה של דירה אשר אינה ראויה למגורי אדם תוך התחייבות של המוכר לשפץ ולהכשירה למגורים בתוך זמן קצוב המצוין בחוזה הרכישה.

האם מוטל מס רכישה על דירה הנרכשת לצורך קיום פעילות עסקית?

רכישה של דירת מגורים המיועדת לשמש רובה ככולה לצורך קיום פעילות עסקית (פתיחת מעון או צהרון, ניהול משרד מכל סוג) לא תוגדר כדירת מגורים לצורך תחשיב מס רכישה (גם אם היא מהווה חלק מבניין מגורים ובמקור נבנתה למטרה זו) ותחויב במס רכישה מלא על פי האחוזים המתחייבים בחוק ביחס לערכה.

שתפו עמוד זה
מעוניינים במידע נוסף על תרגום נוטריוני? צרו עמנו קשר
תחומי ההתמחות שלנו
לתאום פגישה חייגו: