לפגישת ייעוץ חייגו: 03-7515566

ייפוי כוח מתמשך

תמונה של עו״ד ייפוי כוח מתמשך

מערכת החוק והמשפט הישראלי מוצאת את עצמה לא אחת מחפשת את שביל הזהב העובר בין השמירה על זכויות יסוד דוגמת כבוד האדם וחירותו, למתן פתרונות חוקיים להגנה עליו במקרה הצורך, לעתים אף מעצמו.

השימוש במושג ייפוי כוח מתמשך מהווה למעשה את שביל הזהב הזה, כאשר בניגוד לאפוטרופסות הנקבעת על ידי בית המשפט ובהמלצת בעלי מקצוע ומקורבים כאשר האדם כבר אינו בר דעת ובמצב המאפשר לו להשפיע על ההחלטה, מינויו של מיופה כוח מתמשך מבוצע על ידו מבעוד מועד ובדעה צלולה.

עורך דין ייפוי כוח מתמשך

האפשרות החוקית לשליטה והשפעה זו, נולדה באמצעות תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות שנכנס לתוקפו בחודש אפריל 2017, ונועד לאפשר לכל אדם בגיר בכל גיל ובכל מצב רפואי או נפשי, את זכות הבחירה לנהל את ענייניו ולקבל החלטות הנוגעות אליהם גם ביום שכוחו וצלילותו לא יעמדו לו עוד.

התיקון לחוק מביא ניסוח של חלופה חוקית קבילה למעמד האפוטרופסות והיא למעשה הענקת ייפוי כוח מתמשך.

ההבדלים בין ייפוי כוח מתמשך לסוגים אחרים של ייפוי כוח

ייפוי כוח מתמשך, להבדיל מסוגים אחרים של ייפוי כוח הניתן באופן נקודתי למימוש אל מול גוף מסוים ו/או בסיטואציה מסוימת,  מעניק את זכות ההחלטה המלאה של אדם לענייניו האישיים, הכלכליים והרפואיים, למיופה כוח מטעמו, ובהתאם להנחיות והוראות מקדימות שניתנו לו על ידי הממנה, ככל שיכול היה לחזות את הסיטואציות בהן תידרש ההחלטה.

כאשר מיופה הכוח המתמשך יעמוד בפני החלטה שלא נצפתה מראש ולגביה לא קיבל הנחיות ברורות או הנחיות בכלל, יפעל כמיטב הבנתו את הסיטואציה ולטובת האדם שמינה אותו לטפל ולהיות מוסמך לקבל החלטה בענייניו.

מינוי של מיופה כוח

נהוג לחשוב כי מינוי של מיופה כוח לקבלת ייפוי כוח מתמשך היא פעולה השמורה לקשישים החוששים מאיבוד הצלילות או היכולת הפיזית שתאפשר להם להביע את עמדתם, אלא שיותר ויותר אנשים בוגרים בגילאים שונים, בניהם בעלי משפחות, מבינים כי החיים עשויים להפתיע כל אחד וכי הדרך להגן על עצמם ועל משפחותיהם היא באמצעות הקדמת תרופה למכה, נתינת הדעת על סיטואציות כלכליות ואחרות העשויות להתרחש והבעת רצונם לאופן הטיפול בסיטואציות האלו באופן ברור, נהיר וחתום, ועל ידי מי שייבחרו לסמוך עליו, מבעוד מועד.

חשוב לדעת כי קיימת דרך חוקית קבילה ומסודרת לביצוע מינוי של מיופה כוח מתמשך, וחשוב לבצע את המינוי בהתאם ללשון החוק ולדרישותיו, באופן שלא יותיר מקום לספק בנוגע לרצונו של האדם הממנה, במידה וסיטואציה כזאת תבוא לכדי מימוש.

לסיכום המאמר ייפוי כוח מתמשך

על מסמך רשמי למינוי ייפוי כוח מתמשך יש לחתום בדעה צלולה ובנוכחות עורך דין מוסמך שיבחן ויאשר את נכונות המסמך ומעמד החתימה, ולהפקיד אותו במאגר ייעודי במשרד האפוטרופוס הכללי, כמו גם העתקים אצל בני משפחה, חברים, עורך הדין המטפל והמוסד הרפואי המטפל במידה וקיים.

עורכת הדין גליה גרימברג היא עורכת דין מנוסה המחזיקה גם בסמכות נוטריונית וגם בסמכות לאשר הליך של יפוי כח מתמשך, ומלווה לקוחות רבים שבליך שמירה על כבודם, רכושם וזכויותיהם, תוך ניסוח אחראי, מדויק ואמין של מסמכי ייפוי כוח מתמשך וחתימה עליהם במעמד חוקי ומחייב.

עו"ד גרימברג מספקת ללקוחותיה שירות מקצועי ומעולה הניתן במשרד בוטיק וכולל יחס אישי ומסירות שאין שנייה לה.

שתפו עמוד זה
מעוניינים במידע נוסף על תרגום נוטריוני? צרו עמנו קשר
תחומי ההתמחות שלנו
לתאום פגישה חייגו: