לפגישת ייעוץ חייגו: 03-7515566

דיווח מס רכישה

תמונה של דיווח מס רכישה

משרד עורכת הדין גליה גרימברג בפתח תקווה הוא משרד בוטיק מקצועי ומעולה, המספק יחס אישי, ליווי, מידע וייצוג של לקוחות בתחום הנדל"ן, תוך היכרות מעמיקה עם חוקי הנדל"ן והמקרקעין וחוקי המיסוי, עד אחרון הסעיפים שבהם, וזאת לטובת מיצוי מוחלט של הזכאות לכל הקלה, הטבה או פטור ודיווח חוקי, מלא ונכון לרשויות שיבטיח שקיפות מלאה, דיווח מס רכישה כחוק ושקט נפשי.

דיווח מס רכישה הוא חובה הנגזרת מחוק מיסוי מקרקעין שבח ורכישה שקובע כי כצדדים לעיסקה הקשורה בזכויות במקרקעין מחויב בדיווח לרשויות אודות העסקה, על פרטיה המלאים.

חובת דיווח מס רכישה

חובת דיווח מס רכישה חלה הן על המוכר והן על הרוכש זכות במקרקעין, ללא קשר לזכאות או חובת המיסוי הנוגעת לעסקה. על פי חובה זאת גם רוכש הזכאי לפטור ממס שבח- מס בגין קניה של מקרקעין, מחויב בדיווח בנוסף לבקשה לפטור ממס ופירוט בסיס הבקשה.

חובת ההצהרה דורשת משני הצדדים לפרט את פרטי הנכס, פרטי העסקה, סכום המכירה ואופן העברתו, מועד ביצוע העסקה (לרבות פירוט פעימות התשלום ומועד העברת הזכויות בנכס), סכום המס המיועד לתשלום ואופן חישוב המיסוי ובמקרה הרלוונטי בקשה לפטור ממס.

כל איחור בהגשת ההצהרה עשוי לגרום לקנס ומידע שאינו מלא או שגוי ייחשב כאי הצהרה.

על פי רוב מוכרת החובה הקשורה במכירה של זכות במקרקעין ואולם חובה זו קיימת ביחס להסכמי שכירות מסויימים, הסכמי הלוואה בגינם נרשמת משכנתא על נכס, הסכמי חלוקת עזבון ועוד.

מהו מס רכישה ומדוע צריך לדווח עליו?

מס רכישה הוא מס הנגזר מחוק מיסוי מקרקעין שבח ורכישה ומחייב את קונה הנכס במס על כל עסקת רכישת מקרקעין, למעט מקרים המוגדרים בחוק כמזכים בפטור. אופן חישוב המס, ההקלות האפשריות ועד לפטור מלא טמונות במספר פרמטרים בניהם סוג הנכס (דירת מגורים, קרקע חקלאית, עסק), כמות נכסים הקיימים בידי הרוכש, זכויות נוספות במקרקעין והשתייכות לאוכלוסיות מיוחדות המוגדרות בחוק.

דיווח מס רכישה מצריך ידע ומקצועיות שלא תמיד קיימים בידי אזרחים הרוכשים או קונים נדל"ן לשימוש אישי ואינם מעורים היטב בדרישות הבירוקרטיה והמיסוי של תחום הנדל"ן בישראל.

מאחר ומיסוי נדל"ן נגזר באחוזים ועסקאות נדל"ן מטבע הדברים מסתכמות בסכומי כסף גבוהים, דיווח שגוי או לחילופין אי מיצוי הזכויות אל מול רשויות המס, עשוי לעלות לקונה ו/או לרוכש כסף רב.

עורך דין מקצועי

כדאי וחשוב לגשת אל ביצוע עסקאות נדל"ן מלווה בעורך דין מתמחה מן התחום האזרחי, המביא ניסיון מעשי בעולם הנדל"ן ובעל ידי בתחומי המיסוי, תוך דגש על טיפול ודיווח אודות מס רכישה.

את הליווי המקצועי נכון לקבל כבר בשלב המשא ומתן ובחינת הכדאיות של העסקה.

עורך דין מקצועי ומנוסה לצורך דיווח מס רכישה ידע לבדוק את רישום הנכס בטאבו, התאמה בין הנכס בפועל לזה המוגדר בחוזה ואל מול התכניות המופיעות במשרדי הרשות העירונית, ובחינת זכאות המיסוי הן ביחס לנכס והן ביחס לזכאות האישית החלה על הרוכש ו/או הקונה.

מס שבח:

מס שבח הינו מס הנגזר מחוק מיסוי מקרקעין שבח ורכישה המחייב את המוכר במס על ה"רווח" שנוצר לו במהלך השנים בין מועד רכישת הנכס ועד למכירתו.

ביחס למס שבח חלו שינויים רבים מאד בשנים האחרונות. מרבית השינויים נוגעים לפטורים שהיו קיימים בעבר ואף לאופן תחשיב המס.

לכן, גם למוכר הנכס חשוב להיות מלווה בעורך דין מקצועי, שילווה את תהליך המשא ומתן, ניסוח החוזה, בדיקה הביטחונות והערבונות של הקונה וטיפול בתהליך המכירה והעברת הזכויות בו.

לסיכום המאמר דיווח מס רכישה – מס שבח

במקרים של נכסים מרובים מומלץ להיזקק לחוות דעת ותחשיב מיסוי מקדים על מנת שניתן יהיה לתעדף את סדר מכירת הנכסים לאורך זמן.

היטל השבחה – הינו דיווח מס רכישה אשר בדרך כלל מבלבלים בינו ובין מס שבח. היטל השבחה הינו מס המוטל על ידי הרשות המקומית במועד השבחה של הנכס ו/או מימוש זכות השבחה. על פי רוב ההיטל מוטל בעת ביצוע העברת זכויות בנכס ומכאן מקור הבלבול שכן מדובר בשני סוגי מס שונים המחושבים בדרך שונה האחד מהשני.

שתפו עמוד זה
מעוניינים במידע נוסף על תרגום נוטריוני? צרו עמנו קשר
תחומי ההתמחות שלנו
לתאום פגישה חייגו: