לפגישת ייעוץ חייגו: 03-7515566

חתימת נוטריון

תמונה של עו״ד חתימת נוטריון

בפתח תקווה במשרד בוטיק יוקרתי, מספקת עורכת הדין גליה גרימברג ללקוחותיה שירותים משפטיים מצוינים ומקצועיים, תוך ליווי, ייעוץ ומתן יחס אישי, ניסוח, עריכה וחתימה על מסמכים הדורשים חתימת נוטריון, על פי סמכות שניתנה לה על ידי משרד המשפטים.

בהתנהלות מול מוסדות בירוקרטיים, במעורבות בעסקאות נדל"ן ובשלל סיטואציות אליהן יכול אדם להיקרא, נדרשת חתימת נוטריון, מושג שעשוי להישמע יקר ומאיים אולם למעשה מטרתו העיקרית היא להגן על הצדדים הנוגעים בדבר, ויישומו פשוט.

מדוע חשובה חתימת נוטריון על מסמך?

נוטריון הוא עורך דין, אולם לא כל עורך דין הוא בעל סמכות חתימה נוטריונית. סמכות זאת מותנית כנגד בקשה לעורכי דין וותיקים ומנוסים (עשר שנות ניסיון משפטי לכל הפחות), בעלי עבר נקי ללא כתם ורבב אשר עברו הכשרה נדרשת מטעם משרד המשפטים.

תפקידו של עורך הדין הנוטריון אמנם מסתכם בחתימה, אולם חשוב לדעת כי אין מדובר בחותמת גומי וכי חתימת נוטריון מהווה אסמכתא כבדת משקל לנכונות העסקה ו/או המסמך המלווה אותה וכחלק מאחריות זאת נוטריון יבצע כל בדיקה נדרשת אפשרית לוודא את אמיתות, יושרה ואמינות המסמך הנחתם.

רוצים לקבל פרטים עבור דיווח מס רכישה? לחצו>

בדיקות אותן מבצע הנוטריון לפני חתימה

בין הבדיקות אותן יבצע עורך דין נוטריון טרם הענקת תוקף חוקי למסמך: זיהוי מלא של החותמים בפניו, על סמך היכרות מוקדמת או תעודה מזהה בתוקף, וכן עדכון המסמך בנוגע לאופן הזיהוי, בדיקת המסמך, התוקף שלו, נהירותו ואמינותו על פי הנדרש ומתן הסבר ברור לחותמים בפניו אודות המסמך, תוכנו ומשמעויותיו.

חתימת נוטריון היא בבחינת הצהרה כי על פי מיטב שיקול דעתו המסמך כשיר, החותמים מוסמכים ומזוהים ומבינים את תוכן המסמך ומשמעות החתימה עליו.

ישנם מסמכים המחייבים חתימת נוטריון דוגמת הענקת ייפוי כוח כללי, עסקאות נדל"ן ואחרות וישנם מסמכים שיכולים להתקיים גם ללא חתימת נוטריון, אולם חתימה כזאת תעניק להם תוקף וסמכות אשר בלתי ניתנים לערעור, דוגמת צוואה נוטריונית.

חתימת נוטריון

בעלי הון ונכסים רבים או לחילופין אנשים הנמצאים במצבים משפחתיים ואחרים מורכבים החוששים מהטלת ספק ברצונם ביום שאחרי לכתם, ייבחרו בצוואה נוטריונית לציווי רצונם, מתוך הידיעה כי בהתנהלות משפטית אחראית ונכונה, זו תהיה חסינה מספקות וערעורים.

במרבית המקרים מסמכים הדורשים חתימת נוטריון גם דורשים הכוונה, ייעוץ וניסוח של עורך דין.

מסמכים אלה דורשים ניסוח קפדני והבנה משפטית גבוהה בתחומם. אין מניעה ואף נכון לשלב בין עורך דין לעריכת המסמך אשר מסוגל גם במעמד החתימה עליו להוסיף חתימת נוטריון.

נוטריון – שירות לציבור תחת פיקוח

חשוב לדעת כי בעוד מרבית השירותים המשפטיים הם שירותים הניתנים בתנאי שוק חופשי וללא פיקוח על המחירים (מה שמאפשר זכות בחירה בין מגוון עורכי דין על פי וותק, ניסיון, מוניטין ועלות).

שירותי עורך דין נוטריון הם שירותים המוגדרים כשירות לציבור ועל כן מחירם מפוקח ומוגדר במסגרת מחירון קבוע לשירותי נוטריון שנקבע ומפורסם על ידי משרד המשפטים ולשכת עורכי הדין בישראל.

שתפו עמוד זה
מעוניינים במידע נוסף על תרגום נוטריוני? צרו עמנו קשר
תחומי ההתמחות שלנו
לתאום פגישה חייגו: