לפגישת ייעוץ חייגו: 03-7515566

זכויות קשיש הגר בבית

זכויות קשיש הגר בבית

כשאנו חושבים על זכויות אדם, למרבה הצער לרובנו לא עולות באופן אינטואיטיבי זכויותיהם של קשישים. לעתים קרובות, איננו זוכרים שבעבר היו הקשישים שבקהילות שלנו אנשים צעירים שהיוו חלק משמעותי ופעיל בחברה ובמובנים רבים הניחו את היסודות לכל הבסיס האיתן עליו אנו מתנהלים כיום.

בשלב מסוים, מצבם הרפואי של קשישים רבים דורש התייחסות מיוחדת וסיוע נוסף ולא תמיד קל להם להשמיע את רצונם, מסיבות פיזיות, קוגניטיביות, נפשיות ורגשיות מול בני משפחתם.

יתרה מכך, מעל 30% מהקשישים המטופלים כיום ברווחה מוגדרים כקשישים בודדים ללא כל משפחה תומכת.

לכן, חשוב שבמצב זה אליו כולנו נגיע, יעמדו גם לצד הקשישים כל הכלים המשפטיים להם הם זכאים כחוק על-מנת לשמור על כבודם ולקיים את רצונם. עו"ד גליה גרימברג עוסקת כבר כשני עשורים כנוטריון ומספקת שירותים משפטיים רבים להבטחת זכויותיהם של הקשישים בישראל.

זכאות לגמלת חוק סיעוד

החוק נועד לסייע לקשישים החיים בגפם על-מנת שיוכלו להתנהל בכבוד ולשמור על עצמאות גופם ורכושם. גמלת חוק הסיעוד מטעם המוסד לביטוח לאומי כוללת זכאות למרכזי יום לפנאי וחברה, לחצן מצוקה וכניסת מטפל אל בית הקשיש לטיפולו השוטף. העסקת מטפל ישראלי תזכה את הקשיש בשעות טיפול נוספות. עבור קבלת הזכאות לטיפול בבית נדרשת בדיקת תפקוד מטעם ביטוח לאומי. הקשיש רשאי לדרוש כי בן משפחה יהיה נוכח בעת הבדיקה.

ייפוי כוח מתמשך

לאחר שקשיש החי בבית מוגדר על-ידי הגורמים המורשים לאבחן תפקוד כאדם אשר "אינו מבין בדבר", כלומר, לא כשיר לקבל החלטות בכוחות עצמו, ימונה אפוטרופוס מטעם בית המשפט שיקבל החלטות לגבי גופו ורכושו. מאחר ואדם זה שמונה על-ידי בית המשפט אינו באמת מכיר את הקשיש, ישנה סבירות גבוהה כי רצונו האמיתי של הקשיש לא יתמלאו והחלטות יתקבלו נגד רצונו ויפרו את חירותו וכבודו.

לכן, עומדת לכל קשיש הזכות להחתים ממונה מטעמו על ייפוי כוח מתמשך שיקבל את ההחלטות עליהם יקבעו מראש ויאושרו בנוכחות נוטריון.

במשרד עו"ד גליה גרימברג נחתמו ייפויי כוח רבים ולאורך כל התהליך אנו מקפידים להבהיר לממנה ולממונה בדיוק את השלכותיו של התהליך על-מנת שניסוי ייפוי הכוח על כל כובד משקלו יהיה ברור לכל הצדדים.

עריכת צוואה

על-מנת לחשב היטב את מסלול חייך ולהבטיח כי רצונך ייעשה לאחר יום פטירתך מן העולם, חשוב ביותר לערוך צוואה.

צוואה היא למעשה הדרך החוקית היחידה להבטיח כי רכושך יחולק וינוהל בדיוק באופן שתמיד רצית. כאשר עריכת הצוואה וכל ההליך מנוהלים על-ידי עורכת דין בעלת הכשרה מאוניברסיטת חיפה ושנים רבות של ניסיון, הפועלת גם כנוטריון מורשה, מובטח לנו כי תנוסח צוואה המותאמת במדויק לצרכינו ושלא יהיה אפשרי לערער על תוקפה. לעו"ד גליה גרימברג ניסיון רב בעריכת צוואות, ייפוי כוח מתמשך ושירותים רבים אחרים שמבטיחים שלא משנה לאיזה גיל הגעת, זכויותיך יישמרו.

שתפו עמוד זה
מעוניינים במידע נוסף על תרגום נוטריוני? צרו עמנו קשר
תחומי ההתמחות שלנו
לתאום פגישה חייגו: