לפגישת ייעוץ חייגו: 03-7515566

זכויות ניצולי שואה יוצאי רומניה

תמונה של זכויות ניצולי שואה יוצאי רומניה

זכויות ניצולי שואה יוצאי רומניה כל הטיפים במאמר הקרוב. לא רבים מודעים לשואה שהתרחשה על אדמת רומניה במהלך מלחמת העולם השנייה. זכאותם של ניצולי שואה ויוצאי גטאות מרומניה נבחנה רק על פי הקריטריונים של חוק נכי רדיפות הנאצים בהתייחס למי שעלה עד שנת 1953 ו/או על פי הקריטריונים של קבלת קבצה מה BEG.

במסגרת הסכם שנחתם לאחרונה מול ממשלת גרמניה ניתנה הכרה במקומות נוספים ברומניה, ככאלו ששימשו כגטאות בתקופה שבין יולי 1941 ועד אוגוסט 1944. במסגרת ההסכם יינתנו לניצולי השואה קצבאות נוספות והורחבו הקריטריונים לזכאות.

הערים שהוכרו כערים בהם היו גטאות:

Iasi, Botosani, Galati (Galatz), Focsani, Roman, Piatra-Neamt, Barlad, Vaslui , Alba Iulia, Constanta, Targu-Neamt, Harlau, Buzau, Ramnicu- Sarat, Stefanesti, Craiova, Pascani, Bacau

כמו כן הדברים האמורים תקפים גם לגבי המקומות Tecuci ו – Targu-Mures שכבר הוכרו בעבר כגטאות.

מהן זכויות ניצולי שואה יוצאי רומניה:

  1. זכויות ניצולי שואה יוצאי רומניה – מכוח ההכרה הזו ניתנת האפשרות למי שנולד בין השנים 1928 עד מאי 1945 לקבל מענק חד פעמי מקרן הילדים.
  2. למי שעבד ברצונו החופשי באותו גטו ניתנת האפשרות לקבל פיצוי בגין העבודה. זכאות זו רלוונטית למי שעבד בפועל ולכן היא איננה רלוונטית למי שהיה תינוק או ילד קטן ולא יכול היה לעבוד.בעניין רכיב זה יש לציין כי ביחס למי שנפטר – הרי שגם האלמן\נה של הניצול עשוי/ה להיות זכאי/ית לקצבה מאותו ביטוח לאומי גרמני. מי שנפטר לאחר 2002 (ונולד לאחר 1910), אזי יורשיו רשאים להגיש תביעה לבחינת זכאותם לתשלום החד-פעמי שהניצול היה אמור לקבל עם פטירתו.

עוד שירותים שתמצאו אצלנו :

כתבה מקיפה על תרגום נוטריוני>>

אימות חתימה נוטריוני על ידי גליה גרימברג>>

לסיכום המאמר

  1. זכויות ניצולי שואה יוצאי רומניה יוצאי גטאות הנ"ל, יהיו זכאים עתה לתבוע קצבה חודשית ממשרד האוצר ובלבד שהם אינם מקבלים כבר קצבה מגרמניה. מי שמקבל קצבה מקרן סעיף 2 של ועידת התביעות יקבל סכום השלמה מהאוצר. מי שלא מקבל מהאוצר או מה-BEG יוכל לקבל לחלופין קצבה מקרן סעיף 2.
  2. יוצאי גטאות אלו שעלו ארצה לאחר 1953 יהיו זכאים לבקש קצבה ממשרד האוצר. חשוב לציין שמי שעלה עד תחילת אוקטובר 1953 כבר זכאי מזה שנים לקבל קצבה ממשרד האוצר לפי חוק נכי רדיפות הנאצים. מי שאכן מקבל כבר קצבה ממשרד האוצר לא יוכל לקבל גם קצבה מקרן סעיף.
  3. משמעות נוספת של ההכרה במקומות הנ"ל כגטו היא שמי שהיה שם יכול לקבל עכשיו הכרה במחלות שהן מוכרות רק לניצולים ממעגל ראשון – למשל מחלת דמנציה מוכרת באוצר רק לניצולים ממעגל ראשון.
שתפו עמוד זה
מעוניינים במידע נוסף על תרגום נוטריוני? צרו עמנו קשר
תחומי ההתמחות שלנו
לתאום פגישה חייגו: