לפגישת ייעוץ חייגו: 03-7515566

חשיבות הצוואה ההדדית

חשיבות הצוואה ההדדית

על מנת להבטיח באופן משפטי ומחייב כי עיזבונך ינוהל ויחולק בין שאריך כרצונך, יש לערוך צוואה כדין. בני זוג רבים, בוחרים לערוך את צוואתם במשותף ולנהל את עיזבונם כיחידה אחת.

תהליך זה, מכונה צוואה הדדית. במקרה זה, יירש בן או בת הזוג שיחיו לאחר פטירת השני את כל רכושו ולאחר פטירת שני בני הזוג, יעבור העיזבון ליורשיהם שצוינו בצוואה.

על אף שמדובר בתהליך פשוט ביותר, כמו בכל הליך משפטי, גם כאן העניינים עשויים להסתבך. לכן, על מנת להבטיח שרצונך ייעשה במלואו, חשוב שיעמוד לרשותך משפטן מנוסה ומיומן שיסייע לך לאורך כל התהליך.

כדי ללמוד עוד אודות התהליך, אספה עבורך גליה גרימברג – עו"ד ונוטריון, מספר נקודות חשובות שכדאי לדעת אודות צוואה הדדית וחשיבותה.

ניהול סיכונים נבון

לרוב, איננו מעלים על דעתנו כי יש צורך בצוואה הדדית ואנו מסתמכים על כך שהזוגיות שלנו מתפקדת היטב ועל יחסי האמון החזקים בידיעה שלאחר עזיבתנו את העולם, רצוננו ייעשה. עם זאת, במקרים רבים הדברים עשויים להיות מורכבים יותר וכדי למנוע קשיים וסכסוכים מיותרים, רצוי ואף מומלץ להסדיר מראש מול בת או בן הזוג את ענייני הצוואה ולתכנן את העתיד בקפידה.

  • במידה ומדובר בזוגיות "פרק ב'", ובעיקר כאשר יש ילדים מנישואים קודמים, עולה השאלה כיצד מתחלק העיזבון ולמי ישנה הסמכות לבחור מה לעשות בעיזבון. לכן, סיכום הדברים בצוואה הדדית עם בת הזוג הנוכחית תיתן לה את הסמכות לנהל את עיזבונך ותבטיח כי רצונך ייעשה.
  • בזוגיות בין "ידועים בציבור", עלולים להתחולל מצבים בהם בת הזוג לא תהיה זכאית לירושה. על מנת למנוע מאבקים משפטיים בינה לבין יורשיך, צוואה הדדית תעגן את זכויותיה.
  • במקרים בהם נותרים ילדים קטינים אשר אינם יכולים להסתלק מחלקם בעיזבון עקב פטירת הוריהם, הצוואה ההדדית יכולה להסדיר את האופן בו ינוהל עיזבונם ולהפקיד את חלוקתו בידי מבוגר אחראי.

כיצד ניתן לבטל צוואה הדדית?

צוואה הדדית ניתן לבטל אך ורק כל עוד שני הצדדים עודם בחיים. עם פטירת כל אחד מן הצדדים, אין כל אפשרות לבטל או לשנות את תוכן הצוואה.

על מנת לשנות את תוכן הצוואה או לבטלה על הצד המבטל להודיע על ביטול חתימתו למצווה השני ובכך תבוטל הצוואה ההדדית.

האם ניתן לערוך תיקונים בצוואה הדדית?

במקרים מסוימים, עשויות נסיבות החיים של היורשים להשתנות בצואה משמעותית וחלקם עשויים לערער על הרלוונטיות של סעיפים כאלו ואחרים בצוואה. במקרים מורכבים מסוג זה ואחרים, נדרשת התערבות של עורך דין המתמחה בדיני צוואות שיסייע לפתור את הקונפליקטים ללא עימותים מיותרים.

צוואה נוטריונית – למי זה טוב?

צוואה נוטריונית הינה סוג נוסף של צוואה. ייחודה הוא בכך שהיא נחשבת לצוואה יותר חשאית, חסויה וזאת מעצם העובדה כי לא נדרשות חתימות עדים.
בצוואה נוטריונית המוריש יושב מול הנוטריון בלבד והאחרון הוא שמאשר את הצוואה ותוכנה. החתימה יכולה להיעשות בביתו של המוריש או במשרדו של הנוטריון.

משרד עו"ד גליה גרימברג עומד לרשותך

ניסיונה המשפטי העשיר והידע המקצועי הרבה שרכשה עו"ד גליה גרימברג עומד לרשותך בכל סוגיה משפטית הנוגעת לצוואות. הכשרתה כנוטריון מאפשרת לך לאשרר צוואות ולדאוג כי יהיה להן תוקף משפטי מחייב. לפרטים נוספים ולתיאום פגישה, אנו מזמינים אותך להשאיר את פרטיך באתר.

שתפו עמוד זה
מעוניינים במידע נוסף על תרגום נוטריוני? צרו עמנו קשר
תחומי ההתמחות שלנו
לתאום פגישה חייגו: