לפגישת ייעוץ חייגו: 03-7515566

סוגי ייפוי כוח

סוגי ייפוי כוח

ייפוי כוח הוא מונח משפטי המאפשר לאדם להסמיך אדם אחר תחתיו לביצוע פעולות או קבלת מידע באמצעות צד שלישי. במקרים רבים חברות וארגונים, לרבות מוסדות רשמיים, מאפשרים קבלת שירות וביצוע פעולות באמצעות טופס ייפוי כוח מטעמם, החתום על ידי בר הסמכא ומפרט את פרטי מיופה הכוח מטעמו, לרבות אופי וסוג ההרשאות שניתנו לו.

ייפוי כוח כזה עשוי להיות חד פעמי (העברת בעלות על רכב, החלפת מספר טלפון בחברה סלולארית) או לחילופין ייפוי כוח קבוע (קבלת מידע וביצוע פעולות מוגדרות בחשבון הבנק).

יפוי כוח שכזה לרוב יסתפק בחתימת בא הכוח ובצירוף של מסמך מזהה ולא ידרוש התערבות נוטריונית.

לצד אלו, קיימים מספר ייפויי כוח מורכבים יותר המחייבים ליווי וחתימה של עורך דין מוסמך ו/או עורך דין נוטריון, כאשר זה גם אחראי להסביר למעניק הכוח את משמעויות הדבר.

ייפוי כוח ספציפי – ייפוי כוח ספציפי ניתן על ידי בא הכוח לאדם פרטי לטיפול בנושאים נקודתיים ומוגדרים בהם מוענקת לו סמכות הטיפול. ייפוי כוח זה נכתב ומוגדר למטרה אחת ואינו תקף לאחר ביצועה.

ייפוי כוח כללי ייפוי כוח כללי מאפשר לאדם להסמיך מי מטעמו לטיפול בענייניו תוך הרחבה ופירוט של גבולות הסמכות והגורמים מצד שלישי הכלולים בהם. ייפוי כוח זה נוהגים הורים מבוגרים לתת לילדיהם לצורך קבלת סיוע מהם בטיפול בבירוקרטיות שונות, ותוך שמירה על זכויותיהם לקבלת החלטות עצמאיות.

ייפוי כוח בלתי חוזר – מדובר בייפוי כוח מחמיר אשר החותם עליו חייב להיות מודע להשלכתו, שכן במסגרתו הוא מאפשר לבא כוחו לבצע פעולות מהותיות מהן אין חזרה דוגמת רכישה או מכירה של נדל"ן. ייפוי כוח בלתי חוזר מחייב חתימה ואישור של עורך דין נוטריון ואינו מוגבל בזמן.

על פי חוק השליחות יפוי כח מוגבל בזמן והוא פוקע באם הוא הופסק על ידי הממנה, הממנה נפטר או באם חלפו 10 שנים ממועד שהוא נחתם.

יפוי כח בלתי חוזר הוא חריג לכלל הזה. יפוי כח בלתי חוזר, כשמו כן הוא – הוא אינו ניתן להפסקה על ידי הממנה והוא על פי רוב,  יחייב את הממנה גם אם הוא נפטר. יפוי כח בלתי חוזר אינו מוגבל בזמן.

מוסדות רבים מבקשים כי יפוי כח בלתי חוזר ייחתם בפני נוטריון וזאת על מנת שהוא יהיה בעל חוסן משפטי גבוה יותר.

ייפוי כוח מתמשך –  על אף השם המוכר – מסמך יפוי הכח המתמשך אינו מהווה יפוי כח רגיל. מדובר  על מינוי אפוטרופסות עתידית אשר תיכנס לתוקפה בהתקיים תנאים מיוחדים אשר הוגדרו בחוק ועל ידי הממנה.

יפוי הכח מתמשך חולש על כל תחומי החיים; התחום הרכושי, האישי והרפואי. כלי משפטי זה מאגד לתוכו מספר כלים משפטיים שהיו קיימים עד כה בנפרד.

כך למשל, מסמך זה בא להחליף את מה שלפניו נהוג היה כייפוי כוח רפואי. מסמך זה נכתב ונחתם לרוב על ידי מי שחושש באשר לאופן בו ינוהלו ענייניו במידה ויאבד את היכולת הפיזית או המנטאלית לטפל בהם בעצמו.

מדובר בסמכות מפורטת של ייפוי כוח הניתנת למי מטעמו לקבל החלטות בענייניו, בנושאים כספיים, מנהלתיים ורפואיים.

ניתן להגדיר במסמך מגבלות ותחומי סמכות. ייפוי הכוח אינו זוכה לתוקף בהכרח במעמד החתימה אלא מותנה במצב רפואי ואישי של בא הכוח.

מסמך זה בא למעשה להחליף את מינוי האפוטרופוס כפי שהיה נהוג בעבר, מתוך ההבנה כי בשיטה זו החותם שומר על זכויותיו לקבלת החלטות כל עוד הוא כשיר לכך.

את היפוי כח מתמשך ניתן לעשות רק אצל עורך דין שקיבל הסכמה לכך ממשרד המשפטים. עו"ד גליה גרימברג קיבלה הסכמה והיא מביאה ידע, ניסיון ומקצועיות.

גליה ליוותה מאות לקוחות לאורך השנים בהגנה על זכויותיהם לצד הענקת ייפוי כוח משפטי מתאים שנועד לסייע בעדם בניהול ענייניהם בסיטואציות שונות.

במשרד בוטיק במעניק יחס אישי וליווי מסור מספקת גליה ללקוחותיה ייעוץ מקיף, ניסוח הסכמים ומסמכים וסמכות חתימה נוטריונית על פי דין.

שתפו עמוד זה
מעוניינים במידע נוסף על תרגום נוטריוני? צרו עמנו קשר
תחומי ההתמחות שלנו
לתאום פגישה חייגו: